Deutsch Polnisch Russisch 
 

Weitere Inhalte

Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Historia wsi Skometno Wlk. i skarbu Jacwingów

Założycielem wsi Skomętno był niejaki Peter Jeckeln, który w 1476 r wraz z przywilejem lokacyjnym otrzymał 30 włók ziemi. W roku 1893 połączono Skomętno Wielkie i Skomętno Małe w jedną gminę Skomętno a 16. 7. 1938 nadano jej nową nazwę Skomanten.

Rolnik o nazwisku Jezierski, mieszkaniec Skomętna, wybierając kopiec buraków natrafił w 1929 r. na ukryty pod ciężkim kamieniem miedziany kociołek. Oprócz znajdujących się wokół pozostałości ludzkich prochów w pojemniku była srebrna biżuteria z czasów Jaćwingów- naszyjnik, dwie bransolety i dwie klamry w kształcie podkowy. Miały one należeć do pochowanej tu księżnej z rodu Jaćwingów. Waga srebra wynosiła 675 gram. Córka Jezierskiego Elli, urodzona w roku 1921 i mieszkająca w Niemczech, bardzo dobrze pamięta jak sama trzymała ten skarb w rękach.

Wprawdzie w okręgu ełckim i oleckim niejednokrotnie znajdywano przedmioty pochodzące z grobów księżnych z rodu Jaćwingów – łańcuszki, diademy, bransolety, sztaby srebra, ale skarb ze Skomętna był najbardziej znanym, a swego czasu prezentowano go w Muzeum Prus w Królewcu. Gdzie jest teraz?

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren