Deutsch Polnisch Russisch 
 

Okolice Ełku

Wokół Ełku rozciąga się Pojezierze Ełckie, płaski krajobraz moreny dennej z częściowo żyznymi glebami gliniastymi jak również mniej żyzną gliną piaskową. Ze względu na niejednolite i mieszane gleby mówi się również o tzw. glebach bielicowych. W okolicy Ełku znajdują się również duże lasy: są to na przykład lasy Barańskie, jak i kilka jezior np. jez. Selmęt Wielki i jez. Łaśmiady, które zajmuje powierzchnię 13,6 kilometrów kwadratowych i jest w związku z tym największym jeziorem w tym rejonie. W niższych partiach terenu można natknąć się na torfowiska.

Mehr lesen

Wokół Ełku rozciąga się Pojezierze Ełckie, płaski krajobraz moreny dennej z częściowo żyznymi glebami gliniastymi jak również mniej żyzną gliną piaskową.Ze względu na niejednolite i mieszane gleby mówi się również o tzw. glebach bielicowych. W okolicy Ełku znajdują się również duże lasy: są to na przykładlasy Barańskie, jak i kilka jezior np. jez. Selmęt Wielki i jez. Łaśmiady, które zajmuje powierzchnię 13,6 kilometrów kwadratowych i jest w związku z tym największym jeziorem w tym rejonie. W niższych partiach terenu można natknąć się na torfowiska.

Jezioro Ełckie o głębokości 57 m i powierzchni 4 kilometrów kwadratowych zaliczane jest do najgłębszych a zarazem najmniejszych jezior Prus Wschodnich. Po jeziorze urządzane są rejsy statkiem.

We wsi Karbowskie na południowy zachód od Ełku znajduje się cmentarz wojskowy, który jest utrzymywany przez żołnierzy Bundeswehry. Ścieżki między grobami poległych żołnierzy wypełniono nowym żwirem a ich podłoże zostało wyścielone specjalną folią, aby zapobiec rozrostowi chwastów.

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren