Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Pisanica

Miejscowość o nazwie Pisanica po raz pierwszy została wymieniona w 1496 r. Akt lokacyjny, na którym widniała początkowa nazwa wsi – Zinsdorf, otrzymał w 1504 r. jej pierwszy sołtys Jan Kanneffk. 14.5.1926 r. nazwa wsi została zmieniona na obecną Pisanicę.

Od roku 1565 znajdował się tutaj kościół, początkowo wybudowany z drewna. Urząd proboszcza w latach 1552-1567 sprawował Hieronim Malecki, syn drukarza i archiprezbitera Jana Maleckiego z Krakowa, następnie zastąpił on także swojego ojca jako nowy archiprezbiter ełcki.

1656 roku, pewnej jesiennej niedzieli podczas gdy kazanie wygłaszał pastor Trentovius na wieś napadli Tatarzy. Ich ofiarą padło 54 wiernych. Najeźdźcy pojmali kolejnych 329 mieszkańców wsi, których wzięli w niewolę. Jedynie pastor zdołał uciec do Polski.

Kościół został zniszczony. Po napaści Tatarów odbudowano go wykorzystując tym razem kamień zamiast drewna. Kościół odrestaurowano gruntownie w 1913 r. wg planów architekta o nazwisku Kickton. Niestety niedługo później, podczas I Wojny Światowej został on poważnie uszkodzony na skutek ostrzału artylerii. Jego odbudowa w pierwotnym stylu nastąpiła w latach 1922-1923, i tak oto stoi on po dziś dzień. Sklepienie nad nawą główną jest sklepieniem kolebkowym, nad nawami bocznymi rozciąga się strop płaski. Wystrój wnętrza zaprojektował i wykonał artysta pochodzący z Berlina o nazwisku Fey.

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren