Deutsch Polnisch Russisch 
 

Historia wsi Kalinowo, czasy najazdow tatarskich oraz ciezkie doswiadczenia mieszkancow

Wieś Kalinowo powstała najprawdopodobniej w XV w. Pierwsza wzmianka o miejscowym proboszczu o imieniu Mathias pochodzi z roku 1499 r. Tę datę uważa się za rok założenia miejscowości, co było punktem wyjścia do zorganizowania w 1999 r. obchodów 500-letniej rocznicy istnienia wsi. Prawdopodobnie już wtedy w Kalinowie znajdował się kościół. Tatarzy zniszczyli go jednak przed rokiem 1656. Podobnie jak w innych miejscowościach, tak i tutaj wiele budynków zostało zniszczonych i spalonych, wielu mieszkańców zabito (ok. 800) lub pojmano do niewoli.

W obliczu najazdu Tatarów proboszczowi parafii pastorowi Baranowskiemu udało się uciec z żoną i dwuletnim dzieckiem i schronić w pobliskich lasach. Jednak, kiedy zmuszeni głodem wyszli ze swej kryjówki i udali się na plebanię do wsi Cihy, gdzie tamtejszy kościół ocalał jako rzekomo katolicka świątynia, dostali się w ręce Tatarów. Podczas transportu jeńców, którzy dostali się do niewoli, dziecko Baranowskiego zaczęło płakać, co wyraźnie zdenerwowało strażników. Jeden z nich złapał je i rzucił nim o drzewo, gdzie malec już pozostał. Chłopczyk jednak nie umarł. Znaleźli go miejscowi wieśniacy, którzy zatroszczyli się o niego. Chłopiec dorastał następnie w Ełku.

Pastor Baranowski, po tym jak stał się tatarskim jeńcem, wykonywał niewolniczą pracę galernika. Umarł w Kandii na Krecie. Natomiast nauczyciel Zambrovius, również pochodzący z Kalinowa, zdołał wydostać się z niewoli. Na wiązkach sitowia i trzciny, które posłużyły mu za tratwę, przeprawił się przez Dniepr, po czym dotarł w końcu do swojej rodzinnej wioski, gdzie zastąpił pastora Baranowskiego.

16.7.1938 r. historyczna nazwa miejscowości została zmieniona na Dreimühlen

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren