Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Historia majątku ziemskiego Mała Guja

Data założenia Gui to 9. 6.1406, gdy lokator Niklas Weißkopf otrzymał od wielkiego mistrza Konrada von Jungingena przywilej lokacyjny. Majątek ziemski należał wtedy jeszcze do okręgu Gierdawy. Nazwę majątku wymyślił pewien hiszpański rycerz, któremu ziemie te zostały nadane przez zakon krzyżacki: rycerz nazwał to miejsce guja, a to oznaczało po hiszpańsku „klejnod”.


Dworek w Małej Gui pochodzi z 18. wieku a w 19. w został przebudowany w stylu klasycystycznym. Od końca 19. w. dworek należał do rodziny Schenck von Tautenberg a następnie rodziny von Sanden.

Ze względu na jego strategiczne położenie Rosjanie przekształcili dworek na początku I. Wojny Światowej na twierdzę, która zajęli Niemcy ponosząc przy tym wielkie straty. Wyrządzono wiele zniszczeń, ale te zostały naprawione po zwycięstwie nad Rosjanami. Budynek przetrwał bez uszkodzeń do okresu po II. Wojnie Światowej, popadał jednak w ruinę z biegiem lat. Tymczasem nieruchomość jest własnością prywatną i dworek z salą główną, jadalnią, pokojem myśliwskim i pomieszczeniem wyłożonym brzozową boazerią jak również z sypialniami i pokojami gościnnymi na pierwszym piętrze jest rekonstruowany.

Park jest zdziczały i zasłania wyraźny wcześniej widok na jezioro Oświn, które jeszcze w roku 1937 zostało z inicjatywy Waltera von Sanden objętę ochroną.2 Być może nie ma tym jeziorze już więcej dzikich łabędzi jak kiedyś, ale prawdopodobnie tak wielu ptaków i owadów jak zawsze. W każdym razie spacer z położonej na wzniesieniu Gui na niżej znajdujące się tereny jest uroczy a obszar jeziora nadal jest objęty ochroną, obecny "Rezerwat Jeziora Oświn"

Stary dworek można znaleźć podążając dalej wiejską drogą Nowej Gui. W odległości około 1 km od zagrody piaszczysta droga rozwidla się. Trzymając się prawej ścieżki można po chwili dotrzeć do kompleksu zabudowań z jakich składa się posiadłość.

Na skraju lasu Nowej Gui położony jest stary cmentarz, a obok groby Niemców i Rosjan, którzy polegli tutaj podczas walk w 1914 r. Kolejne 500 rosyjskich ofiar znalazło miejsce spoczynku na wzgórzu zwanym Russenberg. Jeśli przyjrzeć się bliżej, można odkryć pozostałości po okopach z I. Wojny Światowej. W latach dziewięćdziesiątych ustawiono sześciometrowy drewniany krzyż. Do 2004 r. dbał o te groby pewien mieszkaniec wioski dopóty, dopóki się nie zestarzał, tak że pielęgnacja grobów stała się niemożliwa. Od tego czasu zadanie to przejęło „Towarzystwo Miłośników Ziemi Kętrzyńskiej" ze swoim przewodniczącym Masłoniem, a w 2008 r. również BJO zaangażowało się we współpracę z Kętrzyniakami i zabiegało bardzo gorliwie o utrzymanie cmentarza.32 Wulf D. Wagner, Gierdawy I, s. 216.

3 Oprbl. nr 34/08, 23.8.08, s. 15

Seite 2 von 2
Zugang zum Obstgarten (Uli Heitmann, 2012)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren