Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Walther und Edith v. Sanden-Guja

W wiejskiej posiadłości w Nowej Gui nad jeziorem Oświn żyli przyrodnik, ornitolog, fotograf i pisarz Walter von Sanden-Guja (1888 - 1972) i jego równie słynna żona, rzeźbiarka Edith von Sanden-Guja (15.7 1894 -. 29, 3 1979).

Edith von Sanden urodziła się w Guscht, w gminie Neumark, jako Edith Schlüter. Dom rodzinny znajdował się wówczas w Świniarach nad Wartą. Jej ojciec Arnold Schülter kupił go w roku narodzin swojej córki, założył tu dość pokaźną hodowlę koni kłusaków i hodował konie pełnej jak i półkrwi. W tym samym czasie, Arnold Schlüter, wyróżniony tytułem szlacheckim w 1903 roku przez cesarza Wilhelma II., dyrektor stadniny w Lwowskojach powiat Darkiejmy/Węgorapa.

Mehr lesen

W wiejskiej posiadłości w Nowej Gui nad jeziorem Oświn żyli przyrodnik, ornitolog, fotograf i pisarz Walter von Sanden-Guja (1888 - 1972) i jego równie słynna żona, rzeźbiarka Edith von Sanden-Guja (15.7 1894 -. 29, 3 1979).

Edith von Sanden urodziła się w Guscht, w gminie Neumark, jako Edith Schlüter. Dom rodzinny znajdował się wówczas w Świniarach nad Wartą. Jej ojciec Arnold Schülter kupił go w roku narodzin swojej córki, założył tu dość pokaźną hodowlę koni kłusaków i hodował konie pełnej jak i półkrwi. W tym samym czasie, Arnold Schlüter, wyróżniony tytułem szlacheckim w 1903 roku przez cesarza Wilhelma II., dyrektor stadniny w Lwowskojach powiat Darkiejmy/Węgorapa. Dlatego prawdopodobnie znał się również z Walterem von Sanden-Guja, którego rodzina mieszkała w romantycznym dworku w Ołowniku nad Węgorapą w powiecie Darkiejmy. 1906 – 1912 pan von Schlüter był naczelnym koniuszym stadniny Fryderyka Wilhelma w Neustadt nad rzeką Dosse. (Informacje pochodzą głównie od pani Regine Richter)

Walter von Sanden ożenił się z Edith Schlüter 1.4.1914 r. Po tym jak usunęli zniszczenia wojenne w Gui, żyli i pracowali w tym majątku.


W styczniu 1945 roku para uciekła z Prus Wschodnich najpierw do Karyntii i schroniła się w gospodarstwie garncarza, które wykupiła w 1929. W 1947 roku małżonkowie przenieśli swoje miejsce zamieszkania do małego domku we wsi Hüde nad jeziorem Dümmer, powiat Diepholz. Na cześć pisarza gmina nazwała po jego śmierci w 1972 ulicę, na której mieszkał jego imieniem. W sąsiedniej wsi Lembruch, w muzeum jeziora Dümmer przez długi czas przechowywano w ramach wystawy stałej pamiątki o Walterze i Edith von Sanden w postaci książek i rzeźb. W 2009 r. Regine Richter wypowiedziała się na ten temat następująco: „W muzeum jez. Dümmer już długi czas nie odbyła się żadna wystawa poświęcona małżonkom von Sanden. Mimo to muzeum sprawuje pieczę nad częścią ich dorobku literacko-artystycznego. Drugą część ich spuścizny posiada społeczność powiatu Węgorapa w mieście Rothenburg , dzielnica Wümme. Muzeum jez. Dümmer zajmuje się prawie wyłącznie fauną i florą oraz geologią odnoszącą się do jez. Dümmer.”4

Zarówno dla Waltera jak i Edith von Sanden jez. Oświn było bogatym źródłem inspiracji. Świadczy o tym treść książek Waltera von Sanden.: „Guja, jezioro ptactwa” (1933), „ Wydra Ingo”, „Dobry kraj” (Wspomnienia), „Los Prus Wschodnich”, „Wielkie jezioro porośnięte sitowiem” (o jez. Dümmer), „Jezioro siedmiu wysp”, „Podczas cyklu pór roku”, „Na cichych ścieżkach”.

Edith von Sanden stworzyła wiele pięknych rzeźb przedstawiających zwierzęta, przede wszystkim takie, które żyły w jej otoczeniu na wolności jak np.: wydra, lin, jaskółka, kormoran itd. W Państwowym Muzeum Prus Wschodnich w Lüneburgu można spotkać niektóre z jej dzieł. Artystka była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych wystawach. Do w pełni ukończonych rzeźb należy wiele prac przedstawiających ryby, wydrę, wodnika zwyczajnego, kormorana, żabę, jaskółkę dymówkę, kowalika, perkozka, koguta, jeża oraz strzyżyka zwyczajnego, ptaka roku 2004. Edith von Sanden tworzyła swoje pierwsze prace artystyczne już jako dwunastoletnia dziewczynka przebywając w królewskiej stadninie koni w Neustadt nad rzeką Dosse, gdzie jej ojciec pracował jako naczelny koniuszy.W wieku 17 lat uczęszczała do Akademii Sztuk Pięknych w Dusseldorfie. Później doskonaliła swoje umiejętności na Akademii Sztuk Pięknych w Królewcu, ucząc się pod okiem rzeźbiarza w drewnie tworzącego w stylu salzburskim i artysty – rzemieślinika z regionu Ammersee odlewającego w brązie.

Troskliwą opiekę nad spuścizną artystyczną Edith von Sanden-Guja sprawują Adelheid Hollberg i jej mąż Fritz Hollberg z miejscowości Lembruch nad jez. Dümmer. Istnieje możliwość ponownego odlewu rzeźb Edith von Sanden-Guja. Małżonkowie Hollberg poznali Edith von Sanden-Guja i jej męża Waltera po wojnie i od tego czasu łączyła ich przyjaźń.5

Kontakt:

Adelheid Hollberg

Rönnekers Hof 25

49459 Lembruch

Tel. + Fax: 05447 412

strona internetowa: www.tier-bronzeplastiken.de4 19.11.2009

5 Rotenburger Rundschau (03.03.2004) – Walter Mogk, Oprforum, 4.3.04

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren