Deutsch Polnisch Russisch 
 

Prostki i ich historia

Obszar przygraniczny Prostki od zawsze był punktem kontroli paszportowej i komorą celną na trasie Ełk – Grajewo / Warszawa lub Białystok, a ruch graniczny był tu stosunkowo duży. Możliwe, że karczma na granicy istnieje dłużej niż wieś, która otrzymała akt lokacyjny w 1482r., kiedy to komtur ryński Georg Ramung von Ramegk nadał niejakiemu Tyburcemu 20 włók gruntu po obu stronach rzeki Ełk. Nazwa wioski wywodzi się od tego, że rzeka przepływa tu przez granicę w linii prostej (pol. „prosto”) i nie ma nic wspólnego z alkoholem.

Wraz z budową kolei południowej, której trasa w 1871r. została przedłużona do Prostek, życie w tym małym przygranicznym obszarze, gdzie przez stulecia mieszkało około 200 osób, nagle się zmieniło. Powstała rozbudowana infrastruktura kolejowa, główny urząd celny, poczta i nowe budynki mieszkalne dla sprowadzających się urzędników, pracowników obsługujących rampy, handlowców i rzemieślników. Liczba ludności zwielokrotniła się.

Podczas II Wojny Światowej w pobliżu Prostek znajdował się duży obóz jeniecki. Mówi się, że w specjalnych warunkach przebywał tam swego czasu także syn Stalina, zanim przewieziono go w inne miejsce. W pobliżu Prostek, po drugiej stronie południowej granicy, we wsi Grajewo 7. 08. 1943r. należący do SS Niemcy zastrzelili 193 Żydów i Polaków.

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren