Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Historia Stradun

Straduny zostały założone w 1475 roku na mocy aktu lokacyjnego, nadanego przez komtura Bernharda von Balzhofena. Od około 1508 roku pojawiają się wzmianki o urzędzie z folwarkiem, a później domeną, z której około roku 1528 utworzono organ administracyjny głównego urzędu książęcego odpowiedzialny za obszar późniejszego okręgu oleckiego, parafii Straguny, Kalinowo, Juchy i Wydminy. Urząd przeniesiono w 1565 roku do Olecka.

Majątek ziemski o powierzchni 440 ha z gorzelnią znajdował się na początku 20 wieku w rękach państwa, w 1905 roku został oddany w dzierżawę. W latach 20. XIX wieku dzierżawcą był niejaki Schulz, a ostatnim Alfred Schulz. Dworek w starym parku nad rzeką Ełk przekształcono niedawno w pensjonat, w którym do dyspozycji gości oddano 10 pokoi dwuosobowych, pokój z balkonem a także pokoje trzy- i czteroosobowe.

Do majątku w Stradunach należy rozciągnięty, jednopiętrowy dworek z 18. wieku, który posiada po stronie ogrodu nietypową altanę z kolumnami i wygiętym dachem kopulastym na planie półośmiokąta. Istnieje do dziś i znajduje się w prywatnych rękach.

Pan Harry Piotrowski zwraca uwagę na to, że w Stradunach były początkowo dwa majątki ziemskie. Pierwszy z nich to domena gdzie na dużą skalę hodowano bydło, była tam także gorzelnia, a dzierżawcą był Pan Bohlmann, oraz drugi majątek z młynem, elektrownią z turbiną wodną, tartakiem, rozległymi gruntami, gdzie także hodowano bydło. Właścicielem tego majątku był według jego wspomnień pan Schulz.

Gutshaus Stradaunen 2014 (Frederik Blattgerste)
Gutshaus Stradaunen 2014 (Frederik Blattgerste)
Wirtschaftsgebäude 2014 (Frederik Blattgerste)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren