Deutsch Polnisch Russisch 
 

Weitere Inhalte

Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Dworek we wsi Grabnik

Z dawnego majątku ziemskiego, który zamieszkiwano już pod koniec XIX w. zachował się do dziś stojący dworek. Wybudowano go w połowie XIX w. – był to wówczas jednopiętrowy budynek z dwuspadowym dachem. Pierwotne wejście w środku fasady zostało zamurowane. Z dawnego parku, a także spośród budynków gospodarczych zachowały się jedynie ich części. Obecnie dworek jest własnością Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa (stan na rok 2001).

Cesarz Wilhelm II zatrzymał w Grabniku 14 lutego 1915 r. Jego pobyt był związany z Bitwą nad jeziorami mazurskimi, która trwała od 7 do 21 lutego 1915 r. Cesarz stacjonował tutaj, aby w pobliżu frontu wschodniego móc zorientować się w działaniach wojennych podjętych przeciwko Rosjanom. Jako stół, na którym rozłożono mapy i prezentowano cesarzowi ruchy strategiczne wojsk, wykorzystano zwykłe drzwi od stodoły, zdjęte uprzednio z zawiasów.

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren