Deutsch Polnisch Russisch 
 

Ełk jako miasto garnizonowe

Kiedy w 1740 r. do Ełku został przeniesiony stały garnizon wojskowy, a do tego w 1742 r. pokaźny pułk „Czarnych Huzarów”, oznaczało to dla lokalnej społeczności pewne ożywienie.

W latach 1788 - 1795 garnizonem w Ełku dowodził generał Johann Heinrich von Günther. Urodził się w 1736 roku w rodzinie mieszczańskiej w Rypinie Nowym (Neuruppin) w Brandenburgii podobnie jak Theodor Fontane, przez którego został szczegółowo opisany.

W 1788 r. przeniósł siedzibę swojego pułku Bośniaków z Gołdapi do Ełku i udało mu się stłumić insurekcję kościuszkowską w 1794 r., powstanie tzw. "konfederatów" przeciwko rozbiorom Polski.

Mehr lesen


Kiedy w 1740 r. do Ełku został przeniesiony stały garnizon wojskowy, a do tego w 1742 r. pokaźny pułk „Czarnych Huzarów”, oznaczało to dla lokalnej społeczności pewne ożywienie.W latach 1788 - 1795 garnizonem w Ełku dowodził generał Johann Heinrichvon Günther. Urodził się w 1736 roku w rodzinie mieszczańskiej w Rypinie Nowym (Neuruppin) w Brandenburgii podobnie jak Theodor Fontane, przez którego został szczegółowo opisany.W 1788 r. przeniósł siedzibę swojego pułku Bośniaków z Gołdapi do Ełku iudało mu się stłumić insurekcję kościuszkowską w 1794 r., powstanie tzw."konfederatów" przeciwko rozbiorom Polski. Następnie został szefem wszystkichwojsk pruskich stacjonujących po lewej stronie Wisły a w 1795 roku awansował na gubernatora nowych obszarów przyłączonych do Prus, które po trzecim rozbiorze Polski sięgały aż do Warszawy. Z tego powodu przeniósł się doTykocina, gdzie zmarł w 1803 r. Jego ciało pochowano pod pomnikiem wzniesionym na jego cześć, który znajdował się przy głównej ulicy Ełku, ale do dziś nie zachował się.Późniejszy generał Yorck von Wartenberg był oficerem w korpusie von Günthera, natomiast późniejszy minister wojny von Boyenjego adiutantem.

W 1892 r. w Ełku stacjonował porucznik Erich Ludendorff.Późniejszy obrońca Królewca w II Wojnie Światowej generał Lasch, brat ełckiego burmistrza o nazwisku Lasch, należał po 1918 r. do oddziałów ochotniczych, które stacjonowały w Ełku.

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren