Deutsch Polnisch Russisch 
 

Ełk - wazna stacja infrastruktury kolejowej

Miasto stało się ważnym węzłem kolejowym, co wpłynęło na ożywienie handlu i turystyki. Odcinek Kętrzyn-Ełk, będący częścią Wschodniopruskiej Kolei Południowej, którą założył Bethel Henry Strousberg, został oddany do użytku w 1868 r. Przedłużono go w 1871 r. do Prostek oraz do Białegostoku a kilka lat później trasa ta stała się częścią połączenia kolejowego relacji Berlin - Warszawa - Moskwa. W latach 1879 - 1885 Ełk uzyskał połączenie z Czerniachowskiem, Piszem i Olsztynem, a na kilka lat przed I Wojną Światową z Orzyszem.

Mehr lesen


Miasto stało się ważnym węzłem kolejowym, co wpłynęło na ożywienie handlu i turystyki. Odcinek Kętrzyn-Ełk, będący częścią Wschodniopruskiej Kolei Południowej, którą założył Bethel Henry Strousberg, został oddany do użytku w 1868 r. Przedłużono go w 1871 r. do Prostek oraz do Białegostoku a kilka lat później trasa ta stała się częścią połączenia kolejowego relacji Berlin -Warszawa - Moskwa. W latach 1879 - 1885 Ełk uzyskał połączenie z Czerniachowskiem, Piszem i Olsztynem, a na kilka lat przed I Wojną Światową z Orzyszem.
Na potrzeby transportu regionalnego ”Ełcka Kolej Wąskotorowa” utworzyła w 1913 r. połączenia do Borzym, Kalinowa oraz Turowa z odgałęzieniem trasy do miejscowości Zawady-Tworki, które początkowo były pojedynczymi odcinkami. Wszystkie fragmenty kolei wąskotorowej połączono 5.10.1918 r. Aby przebyć trasę z 12 stacjami o długości 36 km potrzeba było około dwóch godzin. Nazwa miejscowości Turowo (Thurowen / Auersberg) pochodzi od tura. Ostatni przedstawiciel tego gatunku padł w 1627 pod Lublinem. W czasach panowania zakonu krzyżackiego tur uchodził za szczególnie szlachetną zwierzynę łowną, a jego skóra była bardzo poszukiwana.
Przejazd koleją wąskotorową na trasie z Ełku do Turowa był przeżyciem o szczególnym walorze turystycznym. Jeszcze 30.09.1991 r. linia kolejowa została uznana za zabytek techniki, jednak z dniem 10.06.2001 wycofano ją z użycia z powodu małego ruchu pasażerskiego.

Lycker Kleinbahn (Karl Ott)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren