Deutsch Polnisch Russisch 
 

Katedra Swietego Wojciecha w Ełku

Po okresie reformacji okolica Ełku była w znacznej mierze ewangelicka. Dopiero od około 1800 r. pojawili się nieliczni katolicy, pierwsi z nich byli najprawdopodobniej członkami garnizonu wojskowego, następni zaś to Warmiacy, którzy osiedlili się w okolicach Ełku ze względu na niskie ceny gruntów. W 1845 roku było w sumie około 100 katolików w całym powiecie ełckim. Z myślą o nich wybudowano kościół p.w. Św. Wojciecha, który konsekrowano w 1853 r.

Mehr lesen

Po okresie reformacji okolica Ełku była w znacznej mierze ewangelicka.Dopiero od około 1800 r. pojawili się nieliczni katolicy, pierwsi z nich byli najprawdopodobniej członkami garnizonu wojskowego, następni zaś to Warmiacy, którzy osiedlili się w okolicach Ełku ze względu na niskie ceny gruntów. W 1845 roku było w sumie około 100 katolików w całym powiecieełckim. Z myślą o nich wybudowano kościół p.w. Św. Wojciecha, który konsekrowano w 1853 r.

W kolejnych latach liczba katolików stawała się coraz pokaźniejsza, tak że koniecznym stało się wybudowanie większego budynku sakralnego. Ten został wzniesiony w latach 1893-1895 w stylu neogotyckim. W 1992 r. świątynię podniesiono do rangi katedry.

Wyposażenie wnętrza:

  • obok elementów wnętrza w stylu neogotyckim zachowało się kilka drewnianych rzeźb z XVI i XVII wieku, które zgromadził dziekan kościoła ks. Karol Fox podczas swoich wyjazdów na urlop po zakończeniu I Wojny Światowej, i które następnie polecił odrestaurować i ustawić w kościele. W styczniu 1945 roku dziekan kościoła ks. Fox pozostał w Ełku mimo nakazu ewakuacji.Zmarł w 1953 roku w Białymstoku. Upamiętniający go marmurowy pomnik znajduje się na starym cmentarzu w Starych Juchach.
  • Figury świętych Wawrzyńca i Wojciecha sprowadzono z Gutkowa, zostały wyrzeźbione ok. 1500 r. z drewna lipowego
  • Figury Św. Andrzeja i ewangelisty Mateusza powstały ok. 1680 r.
  • Części sceny ukrzyżowania z około 1700 roku – prawdopodobnie z Olecka
  • figury dwóch biskupów z końca XVII wieku. z Gutkowa.
St. Adalbertkirche 2015
Kirchenschiff nach Osten 2015
Kirchenschiff nach Westen 2015
Chor der St.Adalbertkirche 2015
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren