Ruska Wies, Bajtkowo
Początek istnienia majątku ziemskiego w Ruskiej Wsi przypada już na czasy średniowiecza. W latach 20 XX wieku zajmował powierzchnię 600 ha, na jego obszarze znajdował się tartak oraz gorzelnia, włości te należały do rodziny Juedtz. Dworek, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, następnie powiększono a do roku 1935 sukcesywnie rozbudowywano zachował się w naprawdę dobrym stanie. Obecnie jest on prawdopodobnie własnością Agencji Nieruchomości Rolnych – stan na rok 2001.
Na południowy wschód od Ruskiej Wsi leży mała osada Bajtkowo – niegdyś posiadłość szlachecka. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości datuje się na rok 1493, kiedy to Wielki Mistrz Jan von Tiefen nadał Pawłowi Grabowskiemu 40 włók ziemii w uznaniu za wierną służbę i udzielenie pomocy w czasie wojny. W 1612 r. właścicielem majątku ziemskiego został Peter Paul von Rogalla, do którego prawdopodobnie już w XVI w. należały tereny pod Ostrowem. Tereny te włączono niedawno w obręb miejscowości Ruska Wieś. W XIX w. majątek przeszedł najprawdobodobniej na własność Ernsta Kannewurfa, pełniącego w latach 1818-1837 urząd starosty powiatu ełckiego, jak też Harmanna Kannewurfa, będącego od 1853 wicestarostą powiatu Ełk.
Wraz z nadejściem roku 1891 Bajtkowo stało się wsią parafialną a w 2008 r. pan Gunter Klepke przekazał tamtejszemu kościołowi przepiękny obraz. W 1939 wieś posiadała 209 mieszkańców, którzy byli zatrudnieni w 10 zakładach rolno-produkcyjnych. Rok wcześniej, na podstawie dekretu zmieniającego polsko brzmiące nazwy miejscowości w Prusach nazwę Bajtkowo zastąpiono niemiecką nazwą Baitenberg.