Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Ruska Wies, Bajtkowo

Początek istnienia majątku ziemskiego w Ruskiej Wsi przypada już na czasy średniowiecza. W latach 20 XX wieku zajmował powierzchnię 600 ha, na jego obszarze znajdował się tartak oraz gorzelnia, włości te należały do rodziny Juedtz. Dworek, który wybudowano na przełomie XIX i XX wieku, następnie powiększono a do roku 1935 sukcesywnie rozbudowywano zachował się w naprawdę dobrym stanie. Obecnie jest on prawdopodobnie własnością Agencji Nieruchomości Rolnych – stan na rok 2001.

Na południowy wschód od Ruskiej Wsi leży mała osada Bajtkowo – niegdyś posiadłość szlachecka. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości datuje się na rok 1493, kiedy to Wielki Mistrz Jan von Tiefen nadał Pawłowi Grabowskiemu 40 włók ziemii w uznaniu za wierną służbę i udzielenie pomocy w czasie wojny. W 1612 r. właścicielem majątku ziemskiego został Peter Paul von Rogalla, do którego prawdopodobnie już w XVI w. należały tereny pod Ostrowem. Tereny te włączono niedawno w obręb miejscowości Ruska Wieś. W XIX w. majątek przeszedł najprawdobodobniej na własność Ernsta Kannewurfa, pełniącego w latach 1818-1837 urząd starosty powiatu ełckiego, jak też Harmanna Kannewurfa, będącego od 1853 wicestarostą powiatu Ełk.

Wraz z nadejściem roku 1891 Bajtkowo stało się wsią parafialną a w 2008 r. pan Gunter Klepke przekazał tamtejszemu kościołowi przepiękny obraz. W 1939 wieś posiadała 209 mieszkańców, którzy byli zatrudnieni w 10 zakładach rolno-produkcyjnych. Rok wcześniej, na podstawie dekretu zmieniającego polsko brzmiące nazwy miejscowości w Prusach nazwę Bajtkowo zastąpiono niemiecką nazwą Baitenberg.

Kirche Baitenberg 2012 (C. Pelka)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren