Deutsch Polnisch Russisch 
 

Olsztyński zamek: historia i krótki zarys

Budowę zamku na zboczu Łyny (Alle), który miał się stać siedzibą kanoników kapituły warmińskiej oraz rezydencją wójta kapituły, a w późniejszym czasie administratora, jako najwyższego urzędnika świeckiego, rozpoczęto na około pięć lat przed zawarciem umowy lokacyjnej (Handfeste) w 1353 roku. Prace budowlane trwały do mniej więcej 1360 r. Wskazywany jako data wybudowania zamku 1334 rok, nie ma potwierdzenia w dokumentach i jest raczej mało prawdopodobny.

Mehr lesen

Zamek został zbudowany na planie kwadratu, tak jak to zwykle czyniono w państwie krzyżackim. Posiada on po jednym skrzydle północnym i południowym. Głównym skrzydłem było właśnie owo północne. Mur obronny w zachodniej części miał pierwotnie 11,20 m wysokości i posiadał dwa krużganki. W XVIII wieku ich wysokość zmniejszono do współczesnej. Od strony dziedzińca do murów przylegała stajnia.

Barokowy dom we wschodniej części został dobudowany dopiero w 1758 roku jako pomieszczenia przeznaczone dla administratora oraz pozostałych mieszkańców zamku i siedziba administracji. Baszta w południowo-zachodnim narożniku zamku została pod koniec XIV wieku powiększona o dziewięć kolistych pięter, aby lepiej móc korzystać z akurat wchodzącej do użytku broni palnej. Spiczasty dach wraz z chorągiewką umieszczono dopiero w 1926 roku. Wieża w północno-zachodnim narożniku nie przetrwała do dzisiaj. Wzdłuż północnej i zachodniej części budowli rozciąga się okolony potężnymi murami parcham – pas ziemi oddzielający zamek właściwy od murów. Znajdował się na nim budynek gospodarczy, w bramie warownej stajnie a w nich także areszt. W 1822 roku barokowy dom nabrał współczesnej postaci, zgodnie z projektem krajowego mistrza budowlanego Friedricha Leopolda Schimmelpfenniga. Fosa zamkowa mogła, w razie potrzeby, zostać wypełniona wodą z Łyny.

Do kompleksu zamkowego można obecnie dostać się z miasta przez groblę. Wcześniej wejście do zamku znajdowało się od strony Łyny i nadal można dostrzec zakończony ostrym łukiem podjazd.

Na dziedzińcu zamkowym stoją tzw. baby pruskie – zagadkowe, starodawne figury. Jedna z hipotez mówi, że są one azjatyckiego pochodzenia.Wśród nich znajduje się także popularny już za czasów niemieckich "Król z Barcian" (Bartenscher Rekel). Równie znane postaci o imionach Bartek (Bartel) i Gustebalda (Gustebald) stoją nadal w Bartoszycach (Bartenstein).

Seite 2 von 2
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren