Deutsch Polnisch Russisch 
 

Pozostałe kościoły

Kościół garnizonowy
Kościół ewangelicki
Kaplica Jerozolimska
Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa
Kościół pw. św. Józefa
Kaplica cmentarna
Kościół oo. franciszkanów z trójnawowym kościołem pw. Chrystusa Króla
Siedziba arcybiskupów warmińskich
Dom modlitwy przy ul. Warmińskiej
Kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny

Mehr lesen

Z ogrodu zamku kapituły roztacza sie piękny widok na kościół garnizonowy po drugiej stronie doliny. 4.05.1910 r. położono kamień węgielny. Świątynię w stylu zakonnym, która miała posłużyć duszpasterstwu wojskowemu, budowano z cegły do 1915 r. wg planów Ludwiga Dihmsa z Królewca (Königsberg, Kaliningrad). Otwarcie kościoła opóźniło się z powodu wybuchu I wojny światowej. W styczniu 1945 r. kościół został trafiony granatem. Uszkodzenia szybko usunięto, zaś po zakończeniu II wojny światowej kościół dalej służył wojskowym, tym razem polskim. W 1987 r. przeprowadzono renowację wnętrza. Z pierwotnego wyposażenia udało się wiele zachować [1]. Od 2009 r. kościół przestał być wykorzystywany przez duszpasterstwo wojskowe. Z tego powodu od 2014 r. służy ogółowi społeczeństwa. [5].

Neogotycki kościół ewangelicki znajduje się przy starym rynku, tuż obok zamku. Zbudowany został wg planów mistrza budowlanego Puhlmanna z Olsztyna (Allenstein). Kościół poświęcono w 1877 r. Organy kościelne zbudowała firma Terletzki z Królewca (Königsberg, Kaliningrad). Kamień węgielny, który uroczyście położono w 1876 r. został wykonany z ogromnego bloku skalnego. Znajduje się bezpośrednio pod ołtarzem. Ksiądz stoi na nim odprawiając nabożeństwo.

W 1992 r. zostało odnowione poszycie dachu przy współudziale Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Olsztyna w Gelsenkirchen, zaś w 1998 r. rozpoczęto, ukończoną w międzyczasie, renowację wnętrza kościoła.

Kaplica Jerozolimska przy zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Władysława Jagiełły (Liebstädter Straße - Mohrunger Straße) została wzniesiona w 1565 r. jako kapela dla trędowatych a w 1609 i 1775 roku przebudowana. Posiada rokokową fasadę i wygięte szczyty po węższej stronie. Stanowi filiał kościoła pw. św. Jakuba. Obecnie służy on duszpasterstwu osób niesłyszących.

Wyposażenie:

  • duża Grupa Ukrzyżowania ok. 1539 r.
  • Ołtarz św. Krzyża z 1510 r.
  • Freski z XVII w.


Architekt Fritz Heitmann, często angażowany mistrz budowlany swoich czasów, był odpowiedzialny za wzniesienie w latach 1901-1903 Kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy obecnej ulicy A. Mickiewicza (Schillerstraße). Nad zachodnim wejściem znajduje się imponująca mozaika Najświętszego Serca. Kościół posiada neogotycki ołtarz główny, wykonany w 1911 r. przez braci Büscher.

Przy ul. Jagiellońskiej 41 (Wadangerstraße), spotkamy katolicki kościół pw. św. Józefa - neoromańską budowlę z 1912/1913 r. wzniesioną na planie krzyża łacińskiego. Również jego projektantem był Fritz Heitmann, zaś prace budowlane wykonała firma Alberta Scholza z Olsztyna (Allenstein). Cmentarz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa a następnie także św. Józefa istnieje od 1904 r.

Zbudowana w 1914 r. kaplica cmentarna na terenie dawnego cmentarza katolickiego służy obecnie wspólnocie prawosławnej jako cerkiew. Cmentarz został przekształcony w park, podczas gdy sąsiedni cemntarz ewangelicki dziczeje.

Przy ul. S. Wyspiańskiego 5 (Frauenstraße) znajduje się od 1927 r. klasztor oo. franciszkanów z trójnawowym kościołem pw. Chrystusa Króla. Na jego szczycie widnieje kartusz z herb zakonu franciszkanów a pod nim napis „Deus meus et omnia 1226-1926“, wskazujący na 700 rocznicę śmierci św. Franciszka i początek budowy kościoła. Architektem neorenesansowej budowli był protestant August Feddersen z Olsztyna (Allenstein), natomiast budową zajmowała się olsztyńska firma Karczewski. Monumentalną scenę ukrzyżowania umieszczoną na marmurowym namalował Georg Poppe w 1930 r. W 1942 r. kościół służył jako lazaret, zaś w latach 1945-1952 jako szpital kolejowy [2].

Siedziba arcybiskupów warmińskich powstała w 1888/89 r. z inicjatywy wikarego Felixa Schreibera, jako Dom Katolickiego Towarzystwa Męskiego "Kopernikus", będący swego rodzaju hotelem. Jego projekt wykonał prawdopodobnie architekt Balthasar Joseph Oster (1827-1915), będący w latach 1856-1885 właścicielem apteki Adler (Orzeł). Pierwszym dzierżawcą i od 1900 r. także posthalterem był Robert Rogalla z Wrzesiny (Alt Schöneberg), który od 1897 r. był właścicielem restauracji na wyspie Herta (Hertha) na jez. Wuplińskim (Wulpingsee). W hotelu "Kopernik" prowadził znaną jadłodajnię. Od 1902 r. dzierżawcy kilkukrotnie się zmieniali. W okresie międzywojennym nadal mieścił się w nim hotel, ale przede wszystkim był znany jako restauracja i miejsce zabaw. Po II wojnie światowej służył jako restauracja. Po przebudowie stał się siedzibą arcybiskupów.

Protestancka Społeczność Chrześcijańska dysponuje domem modlitwy przy ul. Warmińskiej (Langgasse). Wąski budynek należał przed wojną do gminy baptystów [3].

Niegdysiejszy szpital mariacki został zbudowany w latach 1864-1870. Należała do niego kaplica pw. Najświętszej Maryi Panny - jedyna nienaruszona kaplica neogotycka w regionie. Jej architektem był Vinzenz Statz. Kaplica posiada trzy poziomy: na parterze znajduje się główne wejście, zaś na 1 i 2 piętrze mieszczą się dwa balkony, na których mogą modlić się chorzy. Wewnątrz znajduje się epitafium kanonika Alberta Nowowiejskiego z XVII w., pochodzące z nieistniejącej kaplicy. pw. Ducha Świętego, przeznaczonej dla chorych. W testamencie kanonik przekazał swój majątek olsztyńskim szpitalom. W 1970 r. kaplica została wpisana do rejestru zabytków, dzięki czemu udało się ją uratować przed przeznaczeniem na inne cele i zniszczeniem [4].[1] Allensteiner Nachrichten, 24.9.07
[2] Allensteiner Nachrichten Nr. 5/07
[3] Oskar Kwahs, Der Spaziergang entlang der Langgasse, Allensteiner Nachrichten, 24. 12. 2010, S. 3
[4] Alfred Czesla, Allenstein - schweigender Zeuge der Geschichte, Allensteiner Nachrichten, 24. 5. 2014, S. 3
[5] skb, Garnisonkirche für Zivilisten, Allensteiner Nachrichten, 24. 9. 2014, S. 2

Seite 3 von 3
Kapelle der Heiligen Jungfrau Maria
Chor der Kapelle der Heiligen Jungfrau Maria
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren