Deutsch Polnisch Russisch 
 

Vera Macht - artystka z Prus Wschodnich

04.11.2011

Vera Macht urodziła się w 1920 roku w Rostkach (Rostken) w powiecie piskim (Johannesburg). Jej ojciec Robert Macht był inżynierem budowlanym. Poślubił Katarzynę, która pochodziła z Saratowa i zaliczana jest do pierwszych Europejek, które mogły studiować filozofię w Moskwie. Vera Macht opublikował historię swojej rodziny w "Odeseji mojego ojca" w "Ortelsburger Heimatbote". Ona sama stara się od lat 70-tych o pojednanie w Szczytnie (Ortelsburg), gdzie mieszkała do 24 roku życia, ponieważ jej ojciec kierował tam "polskim" Bankiem Ludowym a następnie miał tam własne przedsiębiorstwo. Vera Macht studiowała we Włoszech, ponieważ odmówiono jej możliwości studiowania w Szwajcarii. Najpierw zajmowała się romanistyką w Perugii a następnie sztuką w w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, gdzie poznała swojego przyszłego męża Minardo.

Za radą ojca młoda kobieta uciekła w grudniu 1944 roku do Włoch wraz z dzieckiem i mężem – sycylijskim malarzem i wykładowcą sztuki w Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie. W Mediolanie rodzina dostała się pod ostrzał partyzantów, musiała uciekać z pociągu i skryć się w rowie z wodą, czego urodzony w 1944 roku syn nie przeżył. Także jej matce – Katarzynie dobrze poinformowany mąż polecił uciekać, ponieważ groziło jej niebezpieczeństwo ze strony gestapo. Po wojnie rodzina znalazła swój nowy dom w Sindeldorf, w Wirtembergii. Państwo Macht-Minardo mają cztery córki które oddały się sztuce.

Seite 1 von 3
Bursztynowa bajka
Rozgniewany gąsior
Zmrok
Cerowanie sieci
Panorama Szczytna
Stary rybak
Stary port rybacki w Królewcu
Zwiastun wiosny
Tańczący niedźwiedź w Rostkach
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren