Deutsch Polnisch Russisch 
 

Kamień milowy w ratowaniu kaplicy grobowej rodziny Lehndorff w Sztynorcie

02.08.2018

Na uroczystości przybyło prawie 100 gości, którzy dzielili ze sobą radość z pierwszego kamienia milowego w zakresie ratowania tej architektonicznej perełki. Wśród nich byli właściciele, Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury – reprezentowana przez niemieckiego konsula honorowego z Olsztyna Wojciecha Wrzecionkowskiego, wiceburmistrz Węgorzewa Andrzej Lachowicz z przedstawicielami gminy oraz senator Wiesław Pietrzak. Cieśla wędrowny Malte Urban wygłosił przemówienie z okazji zawieszenia wieńca, a Wojciech Wrzecionkowski, jako przedstawiciel właściciela, wbił ostatni gwóźdź służący do przybicia krokwi. Następnie pozdrowienia wygłosiła Pani Konsul Generalny Cornelia Pieper, przewodnicząca Towarzystwa Lehndorff-Gesellschaft dr Bettina Bouresh oraz kierownik Sächsischen Staatskapelle Dresden Christian Thielemann. Wojciech Wrzecionkowski podziękował wykonawcom i protektorom przedsięwzięcia za ich zaangażowanie, a Andrzej Lachowicz podkreślił znaczenie prac w zakresie przywrócenia turystycznej atrakcyjności kaplicy i obiecał dalsze wsparcie w ramach dostępnych możliwości. Marszałek Gustaw Marek Brzezin w liście do aktorów i gości wyraził wagę inicjatywy na przyszłość zamku i pochwalił sukces jako kolejny krok do odrodzenia Sztynortu i uratowania jego zamku. Ksiądz Krystian Borkowski udzielił na koniec błogosławieństwa.

Renowacja zniszczonego stolca dachowego była możliwa dzięki inicjatywie prof. Wolframa Jäger, kierownika Katedry Planowania Konstrukcji Nośnych Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, uznanego na całym świecie eksperta na polu renowacji zabytkowych budynków. Nie tylko rozpoczął on ruch mający na celu uratowanie tego fascynującego dzieła autorstwa Friedricha Augusta Stüler organizując prywatną zbiórkę pieniędzy, ale także w ogóle umożliwił rozpoczęcie prac opracowując inteligentne rozwiązanie w zakresie rusztowania. Dzięki odwiązaniu rusztowania na wysuwnicach można było zaoszczędzić dużą część kosztów i skierować niewielkie dostępne środki finansowe w ratowanie konstrukcji dachu i murów. Przedstawiciel niemieckiego rządu federalnego ds. Kultury i Mediów wspiera inicjatywę tak samo, jak Niemiecko-Polska Fundacja Ochrony Zabytków Kultury oraz Towarzystwo Lehndorff-Gesellschaft Steinort e.V. Z wdzięcznością należy w tym miejscu wymienić również pomoc ze strony przemysłu, czyli firm, Remmers, Xella, Tubag, Egger oraz Hermann Graf von Hatzfeldt Wildenburg´sche Verwaltung. Przedsiębiorstwa te wsparły inicjatywę przekazując liczne materiały budowlane. Młodzi współpracownicy katedry oraz Jäger Ingenieure GmbH zajęli się ochotniczo przygotowaniem planów, a architekt Mikołaj Nowakowski postarał się o niezbędne pozwolenia. Matthias Hohl jako miejscowy budowlaniec wspierał cieśli podczas demontażu i montażu udostępniając swoje maszyny i sprzęt oraz oferując pomoc swoich współpracowników. Wywarł on także stosowny nacisk, dzięki czemu nad kaplicą ponownie króluje prawie dwumetrowy krzyż. Zachowały się jego tylko poszczególne elementy, które posłużyły za wzór przy stworzeniu nowego zamiennika, co umożliwiło Towarzystwo Lehndorff organizując specjalną zbiórkę pieniędzy. Podziękowania należą się również gminie Węgorzewo, która na własny koszt przygotowała dotychczas jedynie z trudem przejezdną drogę prowadzącą przez bagienne tereny na potrzeby zorganizowania uroczystości wiechy oraz realizacji późniejszych prac.

Młody inżynier Paul Neumann z firmy Jäger Ingenieuren, który sam przez prawie trzy lata był wędrownym czeladnikiem, pełnił funkcję podmajstra ciesielskiego oraz opracował i kierował obliczeniami związanymi z odwiązaniem konstrukcji ciesielskiej. Zasłużył na pełne uznanie, ponieważ na koniec wszystkie połączenia było dopasowane co do milimetra, przy czym nawet nie skorzystał z możliwości dopasowywania elementów w powietrzu. Dążył do ponownego wykorzystania jak największej ilości oryginalnego drewna oraz wymiany poszczególnych elementów poprzez butowanie i zastępowanie zniszczonych fragmentów. Punktem kulminacyjnym było ponowne zamontowanie podpory cesarskiej, która waży prawie 600 kg i podtrzymuje ważącą 300 kg kulę z odlewu oraz krzyż.

Podczas montażu stolca dachowego niezbędna była siła mięśni oraz zastosowanie podstawowych zasad mechaniki. Po pierwsze żuraw nie dojechałby na miejsce ze względu na bagienny charakter terenu, a po drugie konieczne byłoby ściągnięcie go z bardzo daleka, co wiązałoby się z dużym kosztem. I tak montaż potrwał wprawdzie nieco dłużej, ale wiązał się z niższym kosztem.

Po tym jak cieśle na koniec wypili kufel piwa, wszyscy udali się na piechotę lub statkiem do pałacu, gdzie odbyły się tradycyjne uroczystości przy smażonych kiełbaskach i piwie. Spotkanie potrwało do późnego wieczora.

Osiągnięty kamień milowy w zakresie zabezpieczenia kaplicy projektu Stülera jest sukcesem zaangażowania obywatelskiego i niesłabnącej inicjatywy, stanowiąc jednocześnie przełom w ratowaniu oraz renowacji pałacu w Sztynorcie.

Prof. dr inż. Wolfram Jäger

 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren