Deutsch Polnisch Russisch 
 
Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Banie Mazurskie - Benkheim

Osada targowa Banie Mazurskie została założona w 1566 r.. W 1657 r. wieś tą zniszczyli Tatarzy​​, jakkolwiek ocalał kościół.

Zaraz po lokacji wsi stała się ona znana za sprawą awanturnika i szarlatana Pawła Skalicha. Pochodził on z rodziny ubogich rolników z Agram (obecnie Zagrzeb) w Chorwacji i udał się około 1560 r. - podobno z kilkoma towarzyszami - na północ Europy z zamiarem pozyskania złota metodami alchemicznymi. Na podstawie sfałszowanych dokumentów podawał się za hrabiego węgierskiego i pana Ełku, margrabiego Werony, jak również posiadacza innych tytułów szlacheckich a swoje pochodzenie wywodził od włoskiego rodu książęcego delia Scala - jako margrabia Werony wkradł się w łaski starego księcia Albrechta i zdobył jego zaufanie.

Książę Albrecht oddał mu w posiadanie obszary leśne w pobliżu Bań Mazurskich, które nazywa się odtąd Lasami Skaliskimi, a ponadto liczne dobra, jak również powierzył mu pełnienie urzędu w Krzyżborku razem z tamtejszym zamkiem i miastem. Wykorzystując swoją pozycję ulubieńca oraz radcy książęcego za namową syna księcia Albrechta, księcia Jana Albrechta z Meklemburgii uknuł z innymi radcami plany przeprowadzenia przewrotu mającego na celu ustanowienia absolutnych rządów książąt Meklemburgii. Spisek został wykryty. Trzech jego wspólników zostało straconych w 1566 r. Skalichowi udało się uciec. Pozostałe lata życia spędził na tułaczce i zmarł w 1574 r. w Gdańsku.

Ortsplan von Benkheim
Alter deutscher Hof in Benkheim
Kanalisierte Angerapp (Uli Heitmann, 2012)
Jagenstein im Skalicher Forst (Uli Heitmann, 2012)
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren