Deutsch Polnisch Russisch 
 

Weitere Inhalte

Link ber Facebook senden
Seite twittern
 

Wieś Grabnik i tamtejszy kościół

Akt lokacyjny miejscowość ta otrzymała w 1484 r. Wieś bardzo ucierpiała wskutek najazdu Tatarów. Wiele domów zostało spalonych, 17 osób zginęło, a 74 pojmano do niewoli. W chorągwi na wieży kościoła jeszcze przez długi czas tkwiła strzała tatarska.

Drewniany kościół istniał tu od roku 1565. Przetrwał on najazd tatarski, ale ze względu na to, iż z biegiem lat popadł w ruinę, zastąpiono go w 1713 roku nową budowlą. Następnie w 1865 r. - dokładnie 300 lat od czasu wzniesienia pierwszej świątyni - wybudowano na starych kamiennych fundamentach jak również na starym podpiwniczeniu wieży kościelnej nowy kościół otynkowany licznymi elementami zdobniczymi. W 1890 r. pojawiła się dodatkowo drewniana nadbudowa wieży. Budynek odnowiono w latach 1989-90 dobudowując przy tym zakrystię od strony północno-wschodniej.

Stare wyposażenie wnętrza zostało prawdopodobnie utracone w wyniku ostatniej wojny. Zachował się natomiast mniejszy z dwóch starych dzwonów, który już w I Wojnie Światowej a później ponownie w 1941 został przeznaczony na przetop na cele gospodarki zbrojeniowej. Koniec końców nie przetopiono go jednak i przetrwał on na cmentarzysku dzwonów w Hamburgu a po II Wojnie Światowej został oddany kościołowi we wsi Egenroth w powiecie Taunus w Hesji. Dzwon ten został odlany w 1661 r., waży 265 kg i znajduje się na nim inskrypcja następującej treści: „SI DEUS PRO NOBIS QUIS CONTRA NOS”, co oznacza: „Jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam”

Kirche in Grabnick 2019
 
 
Akzeptieren

Diese Website verwendet Cookies. Durch die Nutzung dieser Webseite erklären Sie sich damit einverstanden, dass Cookies gesetzt werden. Mehr erfahren